top of page

(Armadillo officinallis)

כדרורית החורש

כדרורית החורש (Armadillo officinalis) היא הגדול שבסרטני היבשה במישור החוף. שימו לב לשמה המדעי. המילה הראשונה מובנת למדי ומתייחסת להיותה של הכדרורית משוריינת*. המילה השנייה מגיעה מהלטינית ופירושה "רפואי". כאשר רבים מהשמות המדעיים ניתנו, לפני כמאתיים עד שלוש מאות שנה, ארון התרופות האירופאי כלל לא מעט פריטים מוזרים. הכדרוריות, שמצויות בעיקר סביב הים התיכון, היו נאספות באיטליה ומשם נשלחות צפונה - שם היו נמכרות לטיפול בצהבת וכחומר משתן.
אני לא יודע מה מקור המנהג, אבל גונב לאוזניי כי לסרטנים שווי-הרגל יש טעם של שתן. אסוציאציה זו הייתה יכולה להספיק כדי להביא למסקנה כי יש להשתמש ביצור המסכן בכל הנוגע לנוזל האמור, כמו-גם דברים צהובים אחרים.
אנא, אל תאכלו כדרוריות.
כפר-סבא, 12.2019
* הארמדילו, אגב, נקרא במדעית Dasypus.
***
סרטני יבשה, כמו כדרורית החורש (Armadillo officinallis) הזאת הם בעלי-חיים נפוצים של העיר. על פניו, נראה שהתנאים של הנוף האורבני לא משפיעים עליהם. בהסתכלות יותר מעמיקה, מגלים שסרטנים שווי-רגל נוטים לרכז בגופם מתכות הנמצאות בסביבתם. לגבי הכדרורית, למשל, נמצא כי היא מרכזת נחושת. הצטברות המתכות משנה את הפיזיולוגיה של הסרטנים ויכולה להזיק להם. עבורנו, האנשים, הכדרורית וקרוביה יכולים להיות שימושיים כביואינדיקטורים, המגלים זיהום במתכות כבדות, גם כאשר הוא עוד אינו ניכר בסביבה.
כפר-סבא, 6.2021
***
מר אוריאל כדורי, בשבילך. במהלך ההיסטוריה של עולם החי, התפתחו מספר קבוצות המסוגלות להתכדרר לצורך הגנה. כמובן שלא לכל בעלי-החיים יש את הנתונים כדי לפתח התנהגות שכזאת. בעלי-חיים כאלה צריכים להיות בעלי גוף מוארך (במידה) וגמיש. זאת הסיבה שלא רואים ציפורים או צבים המסוגלים להתכדרר, בעוד שלא מעט יונקים וכמה לטאות עושים זאת. בגלל השריון הכבד, ההתכדררות מתאימה לאורח-חיים מסויים: תנועה אטית, כשלא צריך לברוח או לרדוף במהירות. אוכלי רקב, כמו כדרוריות ורבי-רגל, או אוכלי נמלים, כמו הפנגולין, הקיפודן והארמדיל, יכולים להרשות לעצמם להתגלגל לכדור בעת סכנה.
האילוצים של שכלול כזה גם גרמו לבעלי-החיים המתגלגלים לפתח מראה דומה (דוגמה קלאסית לאבולוציה מתכנסת). עקב כך הכדרורית נראית דומה מאוד ליצורים שאינה קרובה אליהם, דוגמת רבי-הרגל המתכדררים ואפילו הטרילוביטים. כולם פיתחו את היכולת להפוך למבצר עגול בעת סכנה.
בתמונה: כדרורית החורש (Armadillo officinalis)
מערות אפקה, 6.2019
***
"עקבות הזחלים" הללו הושארו על-ידי כדרורית החורש (Armadillo officinalis), חיה שבהחלט בנויה כמו טנק קטן. נראה שאורך הפסיעה קבוע, כך שכל רגל (מלבד הראשונה כמובן) תדרך בעקבה שהשאירה הרגל לפניה.
כפר-סבא, 5.2020
***
הערב ב"מדריך ארצות החמרה לסיורי לילה": כדרורית החורש (Armadillo officinalis) באופן כללי, רגלי ההליכה של פרוקי-רגליים צומחות מחטיבת הגוף האמצעית: החזה. אצל החרקים לרוב שלושת חטיבות הגוף נפרדות. אצל העכבישנים החזה התאחה עם הראש, בעוד הבטן נשארה נפרדת. אצל סרטנים ימיים רבים יש שריון המכסה את הראש והחזה, היוצר רושם של "ראשחזה", בעוד הבטן נפרדת. אצל סרטנים רבים אחרים, החזה הפך לחטיבת הגוף העיקרית, בעוד הבטן הצטמצמה. זאת הסיבה לכך שהסרטנים בחוף חסרים את ה"זנב" (כלומר, הבטן) שרואים אצל הלובסטרים. לסרטנים שווי-הרגל, דוגמת הכדרוריות והטחביות, הבטן מוקטנת, בעוד החזה, בעל שבע זוגות הרגליים, מהווה את רוב הגוף.
בכדרורית הזאת אפשר לראות את כל החלקים היטב: הראש הוא הלוחית הקדמית, הצרה, המכילה את העיניים. אחריה יש שבעה פרקי חזה (כל אחד נושא זוג רגליים), אחרי החזה נראים חמשה פרקים של הבטן, ובסוף אנחנו רואים שלוש אונות-זנב, המקבילות ל"זנבות" של החסילונים. הן שימשו את אבות הכדרורית לשחייה במים, אך במשך כמאתיים מליוני השנים בהן שווי-הרגל היבשתיים קיימים, הן לא יותר מתוספת קטנה לשריון .
***
מה למדתי במהלך הציור: כל לוחות השריון של הכדרורית מופרדים בפסים לבנים, וזה ממש יפה. בנוסף, השריון מכוסה גבשושיות צפופות, אבל יש כתמים דמויי חברבורות בהם אין גבשושיות. גם זה ממש יפה. וגם: בעין הכדרורית יש ממש מעט עיניות (ספרתי 14).

bottom of page