top of page

(Chamaeleo chamaeleon)

זיקית מצויה

הערב ב"מדריך ארצות החמרה לסיורי לילה": זיקית (Chamaeleo chamaeleon), בזמן שינה.
חודשיים-שלושה אחרי שעלינו לארץ, פגשתי את הזיקית הראשונה שלי. היא הייתה גדולה וירוקה וישבה על שיח. זיהיתי אותה הודות לתוכנית טבע שראיתי בברית-המועצות. תפסתי בה בשתי ידיים, מה שגרם לזיקית להיאחז בענף בכוח, להתנפח ולנשוף עליי. זה בהחלט עודד אותי לוותר לה. רצתי הביתה וסיפרתי לאמא בהתלהבות על החוויה. אמא לא האמינה לי, והסבירה שזיקיות יש רק באפריקה. חודש אחד לאחר-מכן, באחד מלילות הקיץ, היא נאלצה להודות בטעותה, שכן בדרכנו אל המרכז המסחרי של קיראון אבא שלי הבחין בזיקית שישנה על שיח: תופעה מיוחדת בפני עצמה.
כמובן שסיורי לילה מתרכזים לרוב בבעלי-חיים הפעילים בזמן הזה של היממה, אך אפשר למצוא גם לא מעט חיות פעילות-יום השקועות בשנתן. בעוד שלצורך זה הרבה בעלי-חיים מוצאים מסתור, יש כאלה הלנים על ענף, והופכים קלים לגילוי עבור המטייל בעל הפנס. זיקיות, בפרט, מאמצות תנוחה אופיינית ולרוב מחווירות במידה ניכרת. עפעפיהן הכמעט-מאוחים עצומים בהבעה של שינה טרופה. יש במחזה מעין הצצה לחייהן הסודיים. ניתן להתקרב לזיקית ולבחון אותה מקרוב במצב זה, אך כמובן שאסור להטרידה ורצוי לא להעירה.
***
מה למדתי במהלך הציור: זיקיות קלות לציור מעכשובים. הרבה פחות גפיים ומפרקים לצייר. אגב, אני שמח שלפני הציור אני מודד את כל האורכים של האיברים השונים. אלמלא כן, הייתי לבטח מצייר את הרגליים (במיוחד האחוריות) גדולות מדי. היה לי קשה להאמין עד כמה קצרות רגליה האחוריות של הזיקית וכמה צר האגן שלה. מוחי, הרגיל לאנטומיית יונקים, סירב לקבל את זה. אבל זיקית היא לטאה ואין לה התחייבות לעמוד בסטנדרטים שרירותיים של הגיון.
***
תמונה מושלמת של ארצות החמרה: זיקית (Chamaeleo chamaeleon) ישנה על גבעול של לועית קטנה (Misopates orontium) ונשענת בחלומה על שבלולון מצוי (Xeropicta vestalis). עמדתה בקצה חורשת האיקליפטוס משקיפה על הכביש הרחוק והסואן, ועל השמיים הגדולים, בהם מדי כמה שניות מבליחים ברקים, המאירים פעם אגף זה ופעם אגף אחר מארמונות העננים האדירים התלויים מעל הים התיכון. עיניים רבות רואות את הסערה הרחוקה, אבל הזיקית לא שותפה לזה. היא ישנה וחולמת על החורף המתקרב.
יער חסה, אשקלון, 10.2019

בסיורי הסתיו מקובל לחפש זיקיות (Chamaeleo chamaeleon) צעירות: "בייבי-זיקיות" כמאמר Oren Auster. הן בקעו רק לאחרונה, בסוף הקיץ, אך הביצים מהן בקעו הוטלו לפני שנה תמימה, בסתיו 2020. עקב הטמפרטורות הנמוכות בחורף, התפתחות העוברים מתעכבת, כך שמהטלה עד בקיעה עוברים עשרה חודשים! מחקר* שנערך בספרד בדק את השפעת הטמפרטורה והלחות במצע על התפתחות עוברי הזיקיות. בעוד טמפרטורה קבועה של 25° איפשרה לכל הביצים לבקוע, הדגרה ב-29° הביאה למותם של כשליש מהעוברים. בנוסף נמצא שהטמפרטורה הגבוהה יותר הביאה להתפתחות יותר מהירה ובקיעה שהקדימה את הקבוצה השנייה ביותר מחודש. על-פניו התפתחות מהירה נשמעת כמו דבר חיובי, אך האבקועים בטיפול זה היו קטנים מאבקועי הקבוצה הקרירה, והישרדותם לאחר הבקיעה הייתה נמוכה יותר. זיקיות מטילות את ביציהן עמוק באדמה, כך שהביצים מוגנות מפני שינויי טמפרטורה קיצוניים לאורך היממה. אבל הן לא מוגנות משינוי האקלים. ככל שהטמפרטורות הממוצעות נעות קרוב יותר ל-29°, נהיה צפויים לראות את אוכלוסיית הזיקיות נחלשת, הן מבחינת הבקיעות והן מבחינת שרידות הצעירים. אולי עונת הבייבי-זיקיות תזוז במעלה לוח השנה, לסביבות אוגוסט, אך האם הן יישארו שכיחות מספיק כדי שנערוך סיורים בעקבותיהן?
הוד-השרון, 10.2021

ההתנשלות מהווה זמן מסוכן עבור בעלי-החיים. אצל פרוקי-רגליים הסכנה גדולה במיוחד, שכן על-פי-רוב הם חסרי יכולת תנועה בעת התנשלותם, בעודם מוותרים על השריון הקשיח שלהם (עד שהחדש יתקשה). ממש ארוחת חינם לעוברים ושבים. אבל גם הזוחלים לא יכולים להרגיש בטוחים בזמן ההתנשלות. הזיקית (Chamaeleo chamaeleon) הזאת, למשל, מאבדת את יכולת ההסוואה היקרה שלה, כל עוד האפידרמיס הישן תלוי ממנה בחתיכות לבנות עכורות.
רעננה, 5.2019

זיקית (Chamaeleo chamaeleon) ישנה על ענף. משפחת הזיקיתיים קרובה מאוד למשפחת החרדוניים, ושתיהן קרובות למשפחת האיגואניים. מזה אנחנו יכולים להסיק כי אבות הזיקיות דמו במראם לחרדון. התכונות הרבות המייחדות משפחה זו היו צריכות להתפתח מאז הפיצול בין המשפחות (לפני עשרות מיליוני שנים). רוב התכונות המיוחדות קשורות לחיים על ענפים: אצבעות נגדיות, זנב לופת, ציד בעזרת לשון, ראיה סטריאוסקופית (לחיים בסביבה תלת-ממדית), הסוואה כדרך הגנה עיקרית. אף כי אין עוד משפחה שפיתחה את כולן, לטאות אחרות החיות על עצים (כמו האנולים האמריקאיים, או השממית המקושטת מניו-זילנד) מציגות לעתים חלק מאותו מערך של תכונות. ובאותה הזדמנות: אם צילמתם או ערכתם רשימות בזמן הביו-בליץ וטרם שלחתם לי או העליתם לעמוד האירוע, אנא עשו זאת בהקדם. ספירת המינים מתקדמת.
שמורת אירוס הארגמן, ראשון-לציון 3.2019

* Díaz-Paniagua, C., & Cuadrado, M. (2003). Influence of incubation conditions on hatching success, embryo development and hatchling phenotype of common chameleon (Chamaeleo chamaeleon) eggs. Amphibia Reptilia, 24(4), 429-440.‏

bottom of page