top of page

(Cyperus articulatus)

גומא הפרקים

בטיולי בית-הספר שמענו לא אחת אגדות מדריכים: כל מיני סיפורים, בחרוזים וגם לא, שמועברים מדור לדור בקורסי ההדרכה. חלק מהאגדות מבוססות על מיתוסים קיימים, ואחרות, כך נראה, קיימות כאגדות מדריכים בלבד. זה המצב, למשל, עם האגדה על קיסוסית.
אבל האגדות הישנות לא תמיד מתאימות לארץ ההולכת ומשתנה שלנו. יש צורך לייבא אגדות חדשות - והנה אחת כזאת:
לפני שנים רבות, בתוך יערות העד שעל גדות נהר האמזונס, חי לוחם מהולל. שמו היה פירי-פירי (Piri-piri) והוא שלט בכוח קסם, שאיפשר לו להיעלם ולהופיע כרצונו. אבל היה לו גם כוח נוסף, בו הוא לא שלט: ריחו של הלוחם היה מתוק ומפתה כל-כך, שכל אישה שחשה בו מייד התאהבה בפירי-פירי ורצתה אותו לעצמה. יכולתו להיעלם הייתה מצילה את הלוחם בכל פעם שנוכחותו התחילה לגרום מהומה.
באחד הימים פגש הלוחם אישה אחת (איננו יודעים את שמה), שרצתה אותו יותר מכל אחת לפניה. לכן, אחרי שכמו תמיד נעלם, היא ביקשה עצה מאביה, שאמאן הכפר, כיצד לכשף אותו, שלא יברח ממנה.
"כאשר פירי-פירי ישכב לישון" - אמר השאמאן - "קשרי את רגליו בשיערך, והוא לנצח יהיה שלך."
וכך, באישון לילה, האישה יצאה אל שפת הנהר, למקום בו נאמר לה כי הלוחם המהולל שכב לישון. אך כשהגיעה לשם, גילתה כי פירי-פירי הוזהר מראש, ושכעת הוא נעלם לתמיד.
הוא נמלט לשמיים והפך לשלושת הכוכבים להם אנו קוראים "חגורת אוריון". במקום בו ישן, על שפת המים, מצאה האישה צמח שלא הכירה: גבוה ונאה, ובעל ניחוח מתוק ועדין. לצמח היא קראה פריפריוקה (Priprioca), "ביתו של פירי-פירי", ואנשי האראוואק (Arawak), החיים ביער האמזונס, עדיין משתמשים בו לתבלין ולבושם - וכל אחד מהם יוכל לספר לכם את סיפורו של פירי-פירי.
***
הפריפריוקה אינה אלא גומא הפרקים (Cyperus articulatus) - מין פולש מדרום-אמריקה, הנפוץ היום בכל הארצות החמות וצומח בגדות מקווי-מים. גומא הפרקים מצטיין בגבעולים חלולים בעלי מחיצות פנימיות, הנראות כמו פרקים. לקני-השורש שלו, כך כתוב, ריח טוב במיוחד. לא הצלחתי למצוא את תיאור אותו ניחוח. צריך יהיה לחזור ולבדוק בעצמי.
לגבי האגדה עצמה: היא מופיעה בויקיפדיה. תחילה התקשיתי למצוא מקורות אחרים המזכירים אותה, וחשדתי בכך שהיא המצאה של מי מכותבי האנציקלופדיה. לבסוף מצאתי כתבה בפורטוגזית, מ-2004, בה האגדה מסופרת, ומיוחסת למסורת שהועלתה לכתב בשנת 1926. עם זאת, עדיין לא ברור לי עד כמה זה מיתוס ארוואק מקורי, ועד כמה זאת אגדת מדריכים מודרנית, בהשפעת מיתולוגיה מערבית, שאולי נועדה למכור מוצרי פריפריוקה. בין כה וכה, עכשיו האגדה זמינה לציבור הישראלי. השתמשו בה, שנו אותה, הוסיפו פרטים כאוות נפשכם, הוסיפו ייצוג להט"ב, תנו את סיפור המסגרת של האישה המסתורית - רק אל תשכחו לתת קרדיט לאנשי הארוואק.
הצמח אכן נמצא בשימוש נרחב, באמריקה ומחוצה לה, והוא נחשב גם כצמח מרפא חשוב, בעזרתו ניתן לטפל כמעט בכל מחלה, כולל מה שמכונה "תסמונות תלויות תרבות" - מצבים הייחודיים לעם מסויים, ומכילים אלמנטים פיזיים, נפשיים ותרבותיים אותם קשה להפריד. דוגמאות לתסמונות אתניות יכולות להיות ריצת האמוק בתרבות המלזית, או הדיבוק בתרבות היהודית. קיימים מחקרים לגבי חומרים פעילים בגומא הפרקים, ואולי בעתיד הוא ישמש כמקור לתרופות במובנן המודרני.
נחל נס-ציונה, 7.2022
*לשאלתכם, אין קשר לרוטב פירי-פירי, שמקור שמו בכלל בסואהילית, והוא גרסה של המילה "פלפל".

הכתבה:

bottom of page