top of page

(Lasiocampa terreni)

טוואי

בערב שבת יצאתי לחפש את הטוואי (Lasiocampa terreni). המיקום לא מיוחד: פיסת שדה בור שנתקעה בין הוד-השרון לכפר-סבא. מהסוג שאתה יודע שבקרוב יהפוך למגדלים. זחלי הטוואי נפוצים מאוד בחורף, בעיקר על ארכובית. ובשדה הזה הייתה הרבה ארכובית.
הבוגרים, המגיחים בסתיו מהאדמה, קצת פחות בולטים בשטח, בעיקר הודות להיותם פעילי לילה. לשווא חיפשתי אותם על הארכובית במשך שעה תמימה. היו שם הרבה עשים, אבל לא מה שבאתי לצלם. בסוף ניגשתי לשיטה מכחילה שעמדה באמצע האחו, ועליה מצאתי את הטוואי הראשון!
זה הוא בתמונה למטה: עש גדול מאוד, מלכותי למראה בגלימת הפרווה שלו. המחושים המנוצים מסגירים את היותו זכר. שאר הטוואים שמצאתי באותו ערב היו גם הם על עצי שיטה מכחילה או קרוב מאוד לעצים אלה. כולם גם היו בלתי-פעילים, כאילו פספסתי את החגיגה הגדולה, או שבאתי בזמן ההכנות.
הטוואים שלנו משגשגים בזכות הארכובית. הם יכולים לחיות לצדנו, כל עוד לא נתאמץ כל-כך קשה. במקום שנטפח הכל עד הפסיק, הם מבקשים שנזניח קצת. במקום צמחים נדירים, הם צריכים עשבים נפוצים. במקום לשפר בלי סוף, אפשר לפעמים לשבת בחוסר מעש ולהעריך את מה שיש לנו. הטוואי לא ישפוט.
הוד-השרון, 10.2021
***
נקבת הטוואי (.Lasiocampa sp) יושבת במקום בולט ומפיצה פרומונים. זכרי הטוואי יושבים במקום בולט ו"מריחים" במחושיהם את האוויר. צורתם המנוצה עוזרת ללכוד יותר מולקולות, ולקלוט את ריח הנקבה ממרחק של קילומטרים. מאושר הוא הזכר המגיע לנקבה שעוד לא מזדווגת. מבולבל הוא הזכר המגיע לנקבה שכבר מזדווגת. מבולבל, אבל לא מוותר - לא בטוח שמתוך עקשנות, או שמא מחוסר הבנה של הסיטואציה.
נראה שזה לא מפריע למזדווגים. כלום לא מפריע להם, אפילו אדם העומד במרחק אפס ומצלם אותם שוב ושוב. יש להם "דגים גדולים יותר לטגן", או שמא "זחלים גדולים יותר לייצר".
הוד-השרון, 10.2023
***
האם זה טוואי התהלוכה?
במהלך החורף מופיעים בשדה זחלים גדולים, אצלם אזורים של שיער ארוך, חום-צהבהב, מופרדים בפסים שחורים בהם שיער קצר. הזחלים הללו לעתים מזוהים כתהלוכן האורן (Thaumetopoea wilkinsoni), הידוע בכינויו "טוואי התהלוכה". זחליו האלרגניים של עש זה, ששיערותיהם גורמות לתסמיני סרפדת האורנים, נתנו שם רע לשאר הזחלים השעירים, דוגמת דובון הקורים (Ocnogyna loewii, שניתן להבדיל מהתהלוכן הודות להיות הדובון קטן בהרבה).
אבל גם הזחל בתמונה אינו תהלוכן האורן, אלא טוואי (Lasiocampa terreni). איך ניתן להבדיל?
1. תהלוכן האורן ניזון ממחטי אורן, ובאופן נדיר מקשקשי ברוש. הזחלים יימצאו בסמוך לעצים אלה. זחל הטוואי הוא פוליפאגי - בעל טווח מזונות רחב. הוא ניזון ממגוון עשבים, דוגמת ארכובית, ושיחים, דוגמת רותם. הוא לא אוכל מחטי אורן ואין לו תלות באף צמח מסויים.
2. את הטוואי נפגוש החל מנובמבר ועד אזור מרץ, אם כי הוא הופך גדול ובולט החל מינואר. זחל הטוואי חי על עשבים, ולכן תמיד בולט לעין. התהלוכן חי על עצים ואינו נראה למטיילים עד חודש מרץ, בו הוא יורד מהעצים לצורך התגלמות. ניתן יהיה לפגוש זחלי תהלוכנים עד אזור מאי.
3. כשהתהלוכן יורד מעץ האורן, זה נעשה בתהלוכה, בה הזחלים מתקדמים בטור - על כן שם היצור. זחלים בודדים גם נראים לאורך האביב. הטוואי הוא יחידאי ולעולם אינו יוצר תהלוכות.
4. בעוד שהם דומים למדי בגודל ובצבע, שיער התהלוכן הוא חום-אדמדם, בעוד ששיער הטוואי הוא חום-צהבהב. אף כי כשאין למה להשוות, לא תמיד קל לדעת לפי הצבע.
זיהויי זחלים כ- "טוואי התהלוכה" הם לעתים בבחינת "כשכל מה שיש לך הוא פטיש, הכל נראה כמו מסמר", שכן רבים מאיתנו לא מכירים הרבה זחלים שעירים אחרים. ככל שנכיר יותר מינים סביבנו, נגלה שמספר המינים המזיקים קטן מאוד, נחסוך לעצמנו חרדה וניטיב על בעלי-החיים והצמחים החולקים איתנו את הארץ.
גבעות טירת שלום (אנ"מ נס-ציונה), 1.2022
***
ראיתי ברשת תצפיות בזכרים של דובון הקורים. יצאתי לשדה הקטן בשולי הוד-השרון, כדי לחפש אחד. במקומם מצאתי זחלים של טוואי (.Lasiocampa sp) - יותר זחלים של טוואי משראיתי בחיי. לרוב הם מופיעים פה ושם - לא נדירים, אבל גם לא מאוד נפוצים. הפעם הם היו רבים כמו זחלי דובון הקורים באביב, מכסים כל צמח בעשרותיהם. זה הזכיר לי ישר שדה אחר בסביבה, שהיה גדוש בצורה בלתי-רגילה בפקעות של טוואית הארכובית.
שני השטחים הללו הם קטנים ומנותקים, וההתפרצות של מין מסויים בתוכם היא סימן לחוסר איזון אקולוגי. משהו שם חסר. משהו שהיה בולם את אוכלוסיית הטוואים בעבר. אולי טורף, או טפיל, או מין אחר שיתחרה בהם.
ובאותה נימה - אני חושד בכך שדובון הקורים נכחד מהשטח הזה. בעתיד נראה אותו נכחד משטחים רבים אחרים, ולא נוכל להאמין שבילדותנו הוא היה הדבר הנפוץ ביותר בשדות האביב.
הוד-השרון, 12.2022
***
פתרון לתעלומה.
מאז ילדותי הייתי מוצא בשדות חפצים לבנים רכים, הדומים לביצי זוחלים. הייתי ספקן מההתחלה: הקליפות לא היו מהחומר הנכון. הן הרגישו כמו נייר ולא כמו הביצה העורית של נחש. די מוקדם בחיי פתחתי אחת ה"ביצים" ומצאתי שם שרידי גולם של חרק כלשהו. אז הנחתי שמדובר בדבורה. אבל איזו?
בסיור האחרון בגבעת האירוסים מצאנו חפץ כזה. בתוכו היה גולם יבש, שנראה לי כמו של חיפושית.
בבחינת התמונה והשוואה לתמונות באינטרנט הגעתי לפתרון: מדובר בכלל בגולם של עש, בן הסוג טוואי (Lasiocampa)!
הפקעת הסגלגלה עשויה מצורה מסויימת של משי.
את הזחלים הגדולים של הטוואי ניתן לראות במהלך החורף ברחבי ארצות החמרה.
ראשון לציון, 12.2016
***
זה טרופ סרטים מוכר: אי-שם בקוסמוס מגיעים הגיבורים לחללית בה הצוות הוחזק במצב של חיות מושהה, רק כדי לגלות שכולם מתו בנסיבות נוראות בזמן שהיו חסרי הכרה.
לטבע יש את המקבילות שלו: להיטרף בעודך בתרדמת, או בדרגת גולם.
את פקעת הטוואי (Lasiocampa terreni) הזאת מצאנו זרוקה בשדה, לאחר שנפרצה ותוכנה נאכל. הטוואים מתגלמים בסוף האביב, ואמורים להגיח רק באמצע הסתיו. בין-לבין הם אמורים לבלות בפקעותיהם באדמה, מתפתחים וממתינים. אבל איזה-שהוא בעל-חיים למד לאתר את חבילות המזון הקטנות וחסרות-האונים הללו, לשלוף אותן מהאדמה, לכרסם את קצוותיהן, ולזלול את דייריהן בשלב הפגיע בחייהם. הם כבר לא יגיחו מהחיות המושהה שלהם.
יש בזה משהו מעציב, אך גם משמח: בעל-חיים רב-תושייה כלשהו הולך לשרוד את הקיץ בזכות הגלמים הללו שהוא למד להשיג.
גבעות חבצלת, רחובות, 6.2022

bottom of page