top of page

(Lepus europeus)

ארנבת מצויה

נראות לארנבות.

אני מופתע לראות בין מכרי מספר גדול של אנשים שכלל אינם יודעים על קיומן של ארנבות.
אולי תגידו: אבל כולם יודעים מהי ארנבת!
לא. כולם מכירים את המילה, רק רבים מייחסים אותה לארנבון האירופי (Oryctolagus cuniculus) שבפינת החי. אני בטוח שאתם יודעים להבדיל בין ארנבון לשפן (כל הכבוד), אבל עכשיו הגיע שלב ב'.
הכירו את הארנבת המצויה (Lepus europaeus), נציגה יחידה בישראל לסדרת הארנבאים ואחד מיונקי הבר הגדולים בשדותינו. אז לשאלתכם:
1) לא. היא לא מבוייתת. ארנבות מעולם לא בויתו ואינן מוחזקות בפינות חי. אתם שוב חושבים על ארנבון. זאת חיה פראית שלא תתן לכם ללטפה.
2) כן. יש כאלה בארץ. הם מאוד נפוצים. זה שלא כולם יודעים את זה הוא כשל של מערכת החינוך, ששוב, מסתפקת בלהגיד מה ההבדל בין שפן.
3) היא נבדלת מארנבונים בכך שהיא גדולה יותר ובעלת רגליים ואוזניים ארוכות יותר. היא אינה חופרת מחילות וגוריה נולדים מכוסי פרווה ופקוחי עיניים (ארנבונים נולדים עוורים וקרחים). צבעה חום-צהבהב.
4) כן. יש מקומות בעולם בהם שני המינים חיים בטבע. זה נקרא מערב אירופה. ככלל, יש הרבה מיני ארנבאים בעולם, ביניהם לא כולם נכנסים לקופסאות של "ארנבת" ו"ארנבון". אבל באזורנו זה מספיק.
5) באגס באני - ארנבון.
רוג'ר ראביט - ארנבון.
ג'סיקה ראביט - בן-אדם.
"ארנב הפסחא" - ארנבון.
"הארנב הלבן" - ארנבון.
"ארנב האביב" - ארנבת.
ג'אז ג'קרביט - ארנבת.
"הצב והארנב" - צב וארנבת.
6) האם ראיתם אחת? אם זה היה בשדה והיא ברחה מיד במהירות שהייתה נותנת השראה לאיזופוס, זאת ארנבת. אם זה בעיר והחיה המשיכה לכרסם עשב כשהתקרבתם אליו, נא לפרסם מודעה 'נמצא ארנבון'.

תל-כופר, 1.2018
***
גללי ארנבת (Lepus europaeus) מזוהים בקלות בזכות צורתם הפחוסה וצבעם הבהיר. אלה כמובן רק הגללים הקשים.
כמו שיודע כל מגדל ארנבונים, למיני סדרת הארנבאים דרך מיוחדת לעכל את מזונם. העשב, הנאכל על-ידיהם, הוא אוכל סיבי, עתיר בתאית קשה לפירוק. יונקים המעכלים תאית מסתמכים לשם כך על חיידקים, המוחזקים בגופם. אצל מעלי-הגרה החיידקים נשמרים באחת מארבע הקיבות. אצל הסוסיים מכיל המעי הגס את החיידקים, ואילו אצל הארנבת הם שוכנים במעי עיוור (cecum), המהווה סעיף גדול של המעי, לקראת סוף מערכת העיכול. הארנבת מתסיסה את מזונה במשך מספר שעות במעי העיוור, כך שהחיידקים יכולים לשחרר ממנו סוכרים וחלבונים בשפע. אבל המזון המעוכל לא יכול לעלות בחזרה למעי הדק, כדי לספוג חומרים אלו.
בפתרון נוכל לחזות בשעות הבוקר המאוחרות, כאשר הארנבות נחות בגומותיהן. אז הן פולטות צואה רכה וכהה הנקראת צקוטרופ (cecotrope), שמקורה במעי העיוור. הצקוטרופ נאכל מיד, וכעת מעוכל ביעילות והחומרים המזינים בו נספגים. רק עכשיו המזון עובר עיכול רגיל, ומסיים את דרכו כגללים קשים.
לעיסת הצקוטרופ אולי נראתה לאבותינו כמו העלאת גרה - והיא באמת משמשת באותו תפקיד. אכילת צואה אולי לא נראית לנו כדבר מפתה, וכך גם לא לעיסת גרה. אצלנו, בני-האדם, משהאוכל נבלע, הוא לא אמור לחזור. לכן אנחנו מוגבלים לאוכל רך ומאוד מזין, בעוד הארנבת והצבי יכולים להתקיים מגבעולים יבשים בחולות.

חולות ראשון-לציון, 7.2023
***
מיני משפחת הארנביים (Leporidae) נבדלים ממרבית היונקים האחרים בכך שכפות-רגליהם מכוסות בפרווה - גם מהצד התחתון!
תכונה ייחודית זאת הייתה בבחינת ידע כללי בעבר. כאשר בשוק הבשר היו מוכרים ארנבון או ארנבת, היה נהוג לפשוט את עורם, למעט כף רגל אחת, שהושארה עם פרווה. כך הקונה יכול היה לדעת שלא מוכרים לו חתול, שגווייתו דומה בצורה ובגודל לגוויית ארנבון. רגל יחידה זו קיבלה עם הזמן שימוש משני, והפכה לקמע מזל, שאנשים לפעמים עדיין נושאים איתם.
רגל הארנבון שימשה גם השראה עבור טולקין, לעיצוב רגליהם של ההוביטים: לא סתם רגליים שעירות (כמו שנהוג להראותן במדיה), אלא רגליים פרוותיות משני הצדדים, שמייתרות את השימוש בנעליים.
את הרגל הזאת של הארנבת המצויה (Lepus capensis*) מצאתי בפתח מאורת שועל. צייד וניצוד קלאסיים! גם השועל השאיר את כפות הרגליים, אם כי עשה זאת כנראה עקב דלות בשרו של חלק זה באנטומיה הארנבית.

באר-יעקב, 7.2011
*בארץ ישנה אוכלוסייה המעורבת עם הארנבת האירופית (Lepus europaeus) וקשה, למעשה, לדחוף אותה להגדרה מסודרת של מין מסויים.
***
הנה פיסות מגולגולת של ארנבת מצויה (Lepus europaeus). הן היו מונחות בשדה, מציגות את שיני-הלחי הרבות האופייניות לארנבאים. תחילה לא יכולתי להגיד איך אוכל-עשב זה מצא את מותו. ואז ראיתי שלאחת הפיסות דבוקה חתיכת ירך של מכרסם קטן.
כעת היה מובן שהגולגולת נבלעה בחתיכות על-ידי עוף כלשהו, דוגמת עיט. אותו עוף, אחרי עיכול הרקמות הרכות, הקיא את העצמות והשיער בצורת צניפה, שהכילה גם שאריות של פריטי טרף אחרים.
זה, כמובן, לא מספר לי איך הארנבת מתה, אלא רק איך הראש נאכל. ועם זאת, מדהים לדמיין עיט שמש הצד ארנבת בשדות מישור החוף.

מרחבי רחובות, 12.2019

bottom of page