top of page

(Papaver umbonatum var. humile)

פרג אגסי, אקוטיפ חופי

למי קראת 'נחות' ?!
הפרג הנחות (*Papaver humile) הוא מין הפרג הנפוץ ביותר באזור באר יעקב. הוא צומח בשדות תבואה, בתות, חצרות וסדקי מדרכות. הוא פורח באביב, כאשר הפרחים האדומים האחרים: הכלניות, הנוריות והצבעוניים, כבר סיימו לפרוח.
על אף היותו אחד הצמחים הבולטים והנפוצים במישור החוף, לא תמצאו אותו בקלות במגדיר הכיס. במקומו יופיע הפרג האגסי (Papaver umbonatum ), הנפוץ, איך לא, בירושלים.
למעשה, עד לפני כשבוע גם אני חייתי באשליה כי אלה המקשטים את שדותינו באדום, פרגים אגסיים הם. העניינים השתנו כאשר בסיור עם מירי דהאן, עופר (הבוטנאי המופקד על הגינה הקהילתית שלה) הראה לי את האור. ואת ההבדל בין שני המינים: לפרגים יש מיץ חלבי, כידוע. המיץ של המין האגסי הוא לבן, בעוד זה של המין הנחות הוא צהוב, לפחות במישור החוף.
הפרג הנחות אינו צמח עלוב, על אף שמו המשפיל. להיפך, הוא מרהיב וססגוני ומרשים מאוד. אולי עדיף היה לקרוא לו "פרג עדין", שכן הוא דק ופחות שעיר מהפרג האגסי.
בין שני המינים קיימת חלוקה של הארץ:
פרג אגסי - בקרקעות הכבדות של מרכז וצפון הארץ
פרג נחות - בחולות של הנגב ומישור החוף
בכיסי הקרקע הכבדה בבאר יעקב ורמלה תוכלו לפעמים למצוא גם פרטים בודדים של המין האגסי. כיום פלש לבאר יעקב מין נוסף: הפרג הזיפני (Papaver hybridum), מין שמקורו בחלקים הסלעיים של הארץ וזרעיו הגיעו עם החצץ הרב שהובא בזמן תנופת הבנייה.
אני חושב שגם כאן יש מקום לגאווה: הצמחים שלנו אינם כמו הצמחים של פנים הארץ. הם מיוחדים ויפים בזכות עצמם, לא "נחותים".
וכיצד אני מקשר את זה למעמד המיוחד?
ובכן, ראשית, הפרג הוא סמל ליום הזיכרון. לא שלנו (שלנו הוא דם המכבים) אלא של הבריטים, מהם העתקנו של מנהג הפרח-האדום-ליום-הזיכרון.
ושנית, מחר המוני ישראל יצאו לטייל ויראו פרגים רבים. כך שזאת הזדמנות פז להציג פרח נפלא זה.
יום עצמאות שמח!
באר-יעקב, 4.2013

*היום הפרג הנחות נחשב לאקוטיפ (וריאנט מקומי) של פרג אגסי.
***
עכשיו, משאפריל נגמר, לא צריך לשאול "מה זה האדום הזה", שכן נשאר רק הפרג* (Papaver). זהו גם מין מלווה אדם, שבשונה משאר האדומים, לא מדיר רגליו מהעיר.
מחקר** שהתפרסם בשנה שעברה מסתמך על כך שהפרגים התפשטו צפונה עם החקלאות בשחר התקופה ההיסטורית, ושואל: במה שונה החזר האולטרא-סגול של הפרגים במרכז אירופה, משל אלה הצומחים בארצות מוצאם, סביב הים התיכון? נמצא שפרגים ישראליים כמעט אף פעם לא מחזירים UV, לעומת פרגים בגרמניה, שתמיד מחזירים UV, ופרגים ביוון, אצלם רמת ההחזר מגוונת.
בסביבות הים התיכון פרגים מואבקים בעיקר על-ידי גלפיריות, המסוגלות לראות אור אדום. במרכז אירופה פרגים מואבקים על-ידי דבורים, שאינן רואות אדום. ההיפותזה שהחוקרים מציעים היא שבפרגים שהיגרו צפונה הייתה ברירה טבעית לטובת הפרגים המחזירים אולטרא-סגול, מה שאיפשר את חילופי המאביקים.
זאת אינה מסקנה סופית ועדיין נבחנות אפשרויות אחרות. בין השאר, נראה שחומרים הבולעים אולטרא-סגול גם מגנים על הצמח מפני נזקי אותה קרינה, כך שאיבוד אותם חומרים בשדות גרמניה היה יכול להיות קשור יותר לרמות הקרינה הנמוכות בארץ זו, מאשר לצורך למשוך תשומת לב של דבורים.
כפר-סבא, 5.2021
*פרג אגסי, או לפי מקורות מסויימים, פרג נחות, או כמו שהמאמר מתייחס אליו, P. rhoeas, ברומזו לכך שהפרג האגסי שייך לאותו המין כמו פרג השדות האירופאי.
**Martínez-Harms, J., Hadar, R., Márquez, N., Menzel, R., Shmida, A., Stavenga, D. G., & Vorobyev, M. (2020). Enhanced UV-reflection facilitated a shift in the pollination system of the red poppy, Papaver rhoeas (Papaveraceae). Plants, 9(B), 927.‏
***
המלחיה של הטבע.
הלקט הוא שם לכל פרי שאינו בשרני, אשר מפזר זרעיו. לרוב, אמנם, המילה משמשת אותנו לתיאור הלקט שאינו תרמיל, כלומר, שאינו בנוי משתי קשוות הנפרדות בהבשלה. בין אלה בולט הלקט הפרג, שאין לו קשוות בכלל! במקום זה, הפרי מכיל חורים קטנים בחלקו העליון, דרכם מתפזרים הזרעים הזעירים בצורה פאסיבית: כשהגבעול היבש נע ברוח וכשמשהו נתקל בו או מפיל אותו.
צורתם היפה של הלקטי הפרג, המזכירים לי שובך יונים זעיר, משמשת לעתים בזרים יבשים.
בתמונה: הלקטי פרג נחות (Papaver humile), שהחליפו החודש את הפרחים.

רמת-גן, 5.2017
***
עוד פרח שהקדים בגלל תאורת הלילה: הפרג הנחות (Papaver humile), שהוא לפי דעות מומחים מסויימים אקוטיפ של הפרג האגסי. (Papaver umbonatum)
כמו פרגים אחרים באזור הים התיכון, הפרג הנחות\אגסי הסתגל לנוכחות האדם. הוא משגשג בשדות דגן, הן לפני ואחרי הקציר. ניתן לראותו בשטחים מהם הוסר הצומח, בצדי דרכים ובסדקים במדרכה. אני מאמין שעם מאמץ מסויים נצליח להכחיד גם אותו, אבל בינתיים עתידו של צמח מרהיב זה במישור-החוף עוד נראה מבטיח.
הגינות הנטושות (משארי יער אוסישקין), כפר-סבא, 1.2021

bottom of page