top of page

(Passer domesticus)

דרור הבית

דרור הבית (Passer domesticus) - הציפור הנפוצה ביותר בערי ישראל (וחלק גדול מערי העולם). עקב שכיחותו, אנחנו לעתים מפספסים את היות הדרור בעל חיים יפה ומעניין. בתמונה רואים דרור זכר, הנבדל ב"סינר" השחור שלו מהנקבות, החסרות סימון שחור. הדרורים מקננים בזמנים החמים של השנה. הזכר בונה קן העשוי זרדים ומרופד בנוצות (ודברים רכים אחרים, כמו נייר וצמר גפן) והנקבה מגיעה לקן המוכן, שם הזכר מחזר אחריה. דרורי הבית יוצרים זוגות מונוגמיים ומקננים ביחד מדי שנה. לרוב, בזמן הקינון, ישנם זכרים שלא הצליחו למצוא בנות זוג, העוזרים בטיפול בצאצאים של זוגות מקננים. קיימת סברה כי העזרה אינה לחינם: אם ימות הזכר המתרבה, תעדיף הנקבה לבחור את העוזר בתור בן הזוג החדש שלה.
דרור הבית שייך לסדרת ציפורי השיר (יחד עם הזמיר, העורב ואחרים) ובתוכה, למשפחת הדרוריים. הסוג דרור כולל מינים רבים של עופות קטנים ואוכלי זרעים, רובם אפריקניים. בארץ ניתן לצפות בדרור הספרדי (בעיקר בזמן הנדידה) ובדרור הירדן (המקנן בעמק הירדן), אך דרור הבית הוא המין הנפוץ ביותר. נראה כי דרור הבית התפתח יחד עם האדם והתאים את עצמו לקינון במבנים מלאכותיים ולאכילת שאריות המזון שלנו. שרידי דרור הבית הקדומים ביותר נמצאו במזרח התיכון. מכאן, נראה, הוא נפוץ בכוחות עצמו והתיישב באזורים המעובדים של אירופה, צפון אפריקה ואסיה. במאות השנים האחרונות, הובא המין הנ"ל גם לארצות רחוקות והפך נפוץ בצפון אמריקה, דרום אמריקה, דרום אפריקה ואוסטרליה! דרורי בית משמשים מזון לבעלי חיים רבים ומהווים שלב חשוב בשרשרת המזון העירונית. חתולים, בזים, ינשופים ויצורים אחרים ניזונים לעתים מדרורי בית. במהלך ההיסטוריה נהגו גם אנשים לאכול דרורים ולעתים אף לעודד את רבייתם, כדי ליהנות מבשרם. ביהדות, הדרור נחשב ללא-כשר ואינו נאכל, בשונה משותפתו לחיים העירוניים: יונת הסלע.
באר-יעקב, 6.2013
***
בוקר טוב. נקבת דרור הבית מגיחה מתוך קנה עם זריחה. דרור הבית (Passer domesticus) הוא ללא ספק המין המצליח ביותר בסוג דרור, על אף שרחוק מלהיות היחיד. חלק מהמינים האחרים חיים באזורים טבעיים בלבד, בעוד יש שהסתגלו לסביבת האדם ברמות משתנות. עם זאת, אף אחד מהם לא כבש את העולם כמו דרור הבית, אשר מתחילתו הצנועה באזור הים התיכון נפוץ יחד עם התרבות המערבית אל מדרום לסהרה, מצפון לאלפים, מעבר לאוקיינוס האטלנטי וגם מעבר לשקט. הדרור מרגיש בנוח לחלוטין בעיר ומשתמש לצרכיו בכל מה שאנחנו נותנים לו. צינורות, בין השאר, הם שיכונים הולמים לציפורי שיר אלה, שקנן הוא לא יותר מערימת סיבים שנדחפה לחור צר ובלתי-נגיש.
צומת מסובים, 3.2017
***
בעילום שם. פרחון של דרור הבית (Passer domesticus) לא רוצה שנזהה אותו, בעוד הוא מחכה שאמו תשוב ותאכיל אותו. דרורים ידועים גם בתור "סתם ציפור", אך העוקבים בדף הזה יודעים שאין "סתם" בעולם הטבע. הדרור שייך לסדרת ציפורי-השיר, היא הסדרה הגדולה ביותר של עופות, הכוללת את הציפורים הסטריאוטיפיות: קטנות, מקננות-עצים, ניזונות בזרעים או חרקים ובעלות קול נעים. כאלה הם הירגזי, הסבכי, השחרור, הזרזיר ואחרים. בין אלפי מיני ציפורי השיר יש כמובן גם צורות פחות אופייניות, דוגמת העורבים, הסנוניות והצופיות. אחת ההתאמות שתרמו להצלחת סדרה זו היא מבנה הרגל של ציפורי-השיר: האצבע הרביעית מנוגדת לשלושת האחרות והיא נחה על הקרקע (בשונה ממרבית העופות האחרים, אצלם סידורי אצבעות אחרים). באצבעות מצוי גיד שסוגר אותן אוטומטית עם כיפוף הרגל. זה מאפשר לציפור לישון על ענפים, בלי הצורך להחזיק חזק כל הזמן. האצבע הרביעית בציפורי-שיר רבות היא ארוכה ובעלת טופר מפותח, כדי להבטיח אחיזה טובה בענף.
רמת-גן, 5.2017
***
אם יאמרו לנו לחשוב על חיות מנתרות, אנחנו נעלה בדמיוננו קנגורו, צפרדעים, חגבים, ירבועים, אבל כנראה לא את דרור הבית (Passer domesticus). לעולם לא תראו דרור הולך. שתי הרגליים תמיד נעות כיחידה אחת. בהיותו של הדרור חולייתן קטן וקל, ההשקעה האנרגטית הכרוכה בניתור אינה גדולה, אך זאת לא הסיבה הראשונית להתנהגות זו. לפי מחקר אחד*, היכולת ללכת אבדה בציפורי השיר הקדומות, עקב התאמות של מבנה הרגל לחיים על עצים ולשינה על ענפים. חלק משרירי הרגל האופייניים לעופות אבדו בציפורי-השיר ולא חזרו גם במינים שעברו באופן שניוני לאורח-חיים קרקעי. עופות מסויימים, כמו עורבים ונחליאליים, פיתחו מחדש יכולת ללכת, גם ללא השרירים שאבדו. אחרים, כמו הדרור, פשוט ממשיכים לנוע כמו שאבותיהם נעו בצמרות העצים.
מרחבי-רחובות, 11.2021
*Zinoviev, A. V. (2018). BIPEDAL HOPPING IN BIRDS AND RODENTS: MORPHOLOGICAL AND EVOLUTIONARY ASPECTS. Вестник ТвГУ. Серия" Биология и экология, (4), 25-29.‏
***
מין קוסמופוליטי. אני יושב עכשיו ליד מזרקת הגשם של נמל התעופה בן-גוריון. בתוך ההיכל הגדול מתקיימת אוכלוסיית דרור הבית (Passer domesticus). השעון הפנימי שלהם משובש משהו וגם עכשיו (שלוש בלילה) הם שרים בקול ומרפרפים סביב. כנראה שיש קינון מאחורי הצגים של ההמראות והנחיתות. דרור הבית הוא אחד מכמה מינים בסוג דרור והיחיד מהם שהגיע לתפוצה כמעט עולמית. יכולתו לנצל סביבות אנושיות והסיבולת שלו למגוון רחב של מזונות ואקלימים הפכה מין זה לאחת הציפורים המצליחות ביותר. בארץ שני מיני דרורים נוספים, החיים בסביבות טבעיות. תפוצתם, בהתאם, קטנה משל דרור הבית.
לוד, 28.9.2016
***
בבוקר הערפילי, גם דרור הבית (Passer domesticus) על ברוש מצוי (Cupressus sempervirens) נראים כמו יצירת אומנות נדירה. זכרו להביט על העולם בעיניים רעננות.
כפר-סבא, 10.2020

bottom of page