top of page

(Isoptera)

טרמיטים

כן, נמלים זה נחמד. אבל האם שמעתם על טרמיטים?
חובב הטבע הממוצע יודע הרבה פרטים על חייהם של חרקים חברתיים, כל עוד החרקים הללו הם נמלים או דבורי-דבש. הטרמיטים (Isoptera) גם ידועים לציבור, אך לא אורחות החיים שלהם. לא אאשים אתכם, אם חשבתם שהם חיים כמו נמלים. זה כמעט נכון. הם חיים כמו נמלים - אבל טוב יותר בשתי דרכים חשובות:
א. שוויון מגדרי: בעוד מלכת הנמלים חיה לבד, ומטילה כל חייה בעקבות ההזדווגויות בליל כלולותיה, אצל הטרמיטים יש זוג מלכותי, החי ומזדווג לאורך זמן. לעומת הפועלות החד-זוויגיות של הנמלים, אצל הטרמיטים יש פועלות וגם פועלים.
ב. ניידות חברתית: נמלים הן בעלות גלגול מלא. הן חיות כזחלים חסרי ישע, ואז מתגלגלות לצורתן הסופית וחיות בתפקיד אחד כל שאר חייהן. טרמיטים הם בעלי גלגול חסר (טכנית, הם תיקנים). הם בוקעים כשיבוטים קטנים של הבוגרים ומתחילים לעבוד כמה נשלים לפני הבגרות, ואם התנאים נכונים, הם יכולים להתבגר למתרבים משניים - מעין "מעמד ביניים" של טרמיטים.
בקיצור, אם הייתי צריך להיות חרק חברתי, הייתי בוחר טרמיט בכל פעם.
בתמונה: זוג מתרבים ראשוניים (מלכה ומלך טריים), אחרי שאיבדו את כנפיהם בסוף מעוף הכלולות. המלך עוקב אחרי המלכה באדיקות עד שהשניים ימצאו מקום להקים בו קן.
הגינות הנטושות, כפר-סבא, 11.2021
***
טרמיטים הם הקונפורמיסטים האולטימטיביים. גם אחרי שהרמתי את פיסת העץ שהיוותה את גג הקן שלהם והרסתי בכך שניים מהחדרים, הפועלות והפועלים ממשיכים להסתובב בגבולות החדרים בלבד, בלי לצאת אל המרחב שנפתח לפתע סביבם.
פועלי הטרמיטים - עוורים, שקופים וקצרי רגליים - גורמים למרבית הנמלים להיראות כיצורים מאוד עצמאיים. מגע עם העולם החיצון יהרוג אותם במהירות. אבל המושבה והקן שהיא בונה מספקים תמיכה והופכים את הטרמיטים לחרקים מצליחים, בעלי חשיבות אקולוגית רבה. הייתי אומר שהם הרבה יותר "מוח כוורת" מכוורת דבורים, אבל "מוח קן טרמיטים" פשוט לא נשמע כזה טוב.
גבעת חן, 10.2020
***
הטרמיטים (Isoptera) והנמלים (Formicidae) פיתחו אורח-חיים דומה מאוד, ועשו זאת במקביל.
ליתר דיוק, הטרמיטים התקיימו כבר עשרות מיליוני שנים, כאשר הנמלים הראשונות הופיעו, אז איננו מדברים על זמן מקביל. יש כאן אבולוציה מתכנסת - כל התכונות הדומות (מלבד מה שהתקיים באב הקדמון המשותף של הקבוצות, שהיה חרק מכונף פרימיטיבי) היה צריך להתפתח בכל קבוצה באופן עצמאי, כי בשונה מהחברה האנושית, האבולוציה מאפשרת מעט מאוד ריגול תעשייתי, אם בכלל.
מסיבה זאת, כל תכונה משותפת שלהם שנראית דומה על פני השטח מכילה הבדלים מהותיים.
* בשתי הקבוצות יש נקבה מתרבה ("מלכה"), אבל בנמלים היא משתמשת בזרע של הזכרים ממעוף הכלולות, בעוד אצל הטרמיטים ה"מלך" ממשיך לחיות לצד המלכה ולהפרותה.
* בשתי הקבוצות יש פועלות חסרות כנפיים, אך אצל הטרמיטים, חלק מהפועלות הן למעשה זכרים.
* בשתי הקבוצות יש טיפול בצאצאים, רק שאצל הנמלים מדובר בזחלים דמויי רימה, בעוד הטרמיטים בוקעים בתור נימפות הדומות לבוגר.
* שתי הקבוצות חיות במושבות מתחת לאדמה או בעצים, אך בעוד פועלות הטרמיטים הן עיוורות ונמנעות ממקומות פתוחים, רוב הנמלים הן בעלות עיניים והן בכל מקום, פתוח או לא.
והרשימה ממשיכה הלאה.
מה שבטוח - אין ספק ששתי הקבוצות מציגות לנו בעלי-חיים מרתקים עם אורחות חיים מהן אנחנו יכולים ללמוד הרבה.
בתמונה: טרמיטים מכונפים ממעוף הכלולות האחרון, שסיימו את חייהם בשלולית.
כפר-סבא, 10.2019
***
הגשם הקטן שירד הבוקר בכפר-סבא לא הזיז לשבלולים. גם נמלי-הקציר ממשיכות בפעילויות הקיץ שלהן. מעוף הכלולות של הטרמיטים, עם זאת, בהחלט התחיל!
האוויר מלא טרמיטים מכונפים. הם לא מפסיקים לזוז, לכן קשה לצלם אותם. אבל קל מאוד לקטוף אותם מהאוויר, לשם צילום מהיר. אחרי הכל, תעופת הטרמיט היא חד-פעמית ונועדה להרחיקו מהקן. הוא לא ממש יכול לכוון או להתחמק ממכשולים וטורפים.
לטרמיט בתמונה שלום. הוא המריא ברגע שעזבתי את הכנף שלו.
לשאלתכם, אני לא חושב שהטרמיט הפורמוזי ממריא עכשיו. כנראה שכל המינים שאנחנו רואים עכשיו באוויר הם מינים ים-תיכוניים, שמותאמים למחזור העונות במקומותינו.
כפר-סבא, 9.2020

bottom of page