top of page

(Oxythyrea noemi)

פרחית נעמי

יצאנו להדרכה בשדות והפרדסים של סוף החורף. הכל היה קריר ולח, עם פטריות, זחלים וחלזונות.
ואז, בשעה עשר, הגיע האביב.
השמש פרצה מבין העננים והאוויר התמלא בחיפושיות התרות אחר פרחים, להשיב את נפשן. תוך כמה דקות נוצר עומס על הצמחים הפופולריים ביותר. תפרחות התורמוס הארץ-ישראלי (Lupinus palaestina) הרכינו ראשיהן ממשקל החרקים, ביניהם בלטו פרחיות נעמי (Oxythyrea noemi) ופרחיות שעירות (.Tropinota spp). וכמובן שאין אביב ללא רביה, כך שהפרחיות השעירות פנו ברובן להזדווג, בלי להפסיק את ארוחתן.
אביב שמח לכולם!
אביחיל, 2.2020
***
לא לפי ההוראות.
לפרחי הבקיה התרבותית (Vicia sativa) מבנה המותאם לדבורים. הן נוחתות על עלי-הכותרת התחתונים ("הסירה") והמשקל שלהן בו-זמנית מפריד בין עלי הסירה בחושפו את אברי-המין של הצמח וגם מפריד את הסירה מעלה הכותרת העליון ("המפרש"), כך שלדבורה יש גישה אל הצוף שבפנים.
פרחית נעמי (Oxythyrea noemi) אינה מותאמת לכל זה. היא רגילה להתרסק על חרציות, ללעוס אותן ולהאביק אותן תוך-כדי. הטיפול הלא עדין שהיא מעניקה לפרח הבקיה שבתמונה הורס יותר ממועיל. עקיפה כזאת של מנגנון ההאבקה של הפרח אינה נדירה בעולם החי והיא מכונה "גניבת צוף", אם כי במקרה כזה נראה כאילו שכל השחלה וחלקים נוספים מהפרח הולכים להיאכל בנוסף לצוף.
הוד-השרון,2.2021
***
אין זבלית אחת מבשרת את בוא האביב.
פרחית נעמי (Oxythyrea noemi), בת למשפחת הזבליתיים, היא חיפושית הפרחים הנפוצה ביותר באביב. בשיא החורף, עם זאת, הן נעדרות לחלוטין מהנוף. את העונה הזאת מבלות הפרחיות מתחת לאדמה - כזחלים, ואז כגלמים. הגחות ראשונות מתרחשות באמצע פברואר, אך שטף הזבליות האמיתי יחל בחודש מרץ.
בינתיים ראיתי רק אחת ואני כבר שמח.
משמר-השבעה, 2.2022
***
ואף-על-פי-כן.
החרציות בגינות הנטושות של יער אוסישקין, הפונות אל פנסי הענק של מחלף סוקולוב, החלו לפרוח הרבה לפני עונתן הרגילה. בכך הן שברו את התזמון עם הופעת חיפושיות הפרחים השונות, ורוב התפרחות עומדות ריקות ממאביקיהן הרגילים.
רוב התפרחות.
שכן, בכל-זאת נמצאה פרחית נעמי (Oxythyrea noemi) אחת! באביב הן הולכות להיות חיפושיות הפרחים הנפוצות ביותר, אך בחורף אנחנו רואים לרוב אחת מהן משוטטת במבוכה לפני כל האחרות. אני אף פעם לא יודע במקרה כזה - האם זאת פרחית שהתבגרה מוקדם מדי, או שזאת עוד אחת מפרחיות השנה שעברה, שמפגינה עמידות יוצאת מן הכלל ומתעכבת עם מותה הבלתי-נמנע?
כך או כך, הנה הן, שמצאו אחת את השנייה בזמנים רעים אלה, כמו שהכינה נחמה מצאה את האיש הקירח.
אולי גם לנו יש תקווה.
כפר-סבא, 1.2021
***
פרחיות נעמי (Oxythyrea noemi), הנפוצות בין זבליות הפרחים, מגיחות לרוב בסוף פברואר ותחילת מרץ, עם התחממות מזג האוויר. הטמפרטורות הגבוהות של ינואר 2023 הוציאו אותן לפעילות מוקדם מהצפוי, עוד לפני שצמחי המזון העיקריים שלהן (חרצית וגדילן, באזורנו) התחילו לפרוח בשדה.
אתמול ראיתי בכמה דקות כעשרה פרטים, ביער אוסישקין. אני חושב שלא כל הפרחיות השלימו גלגול עד עכשיו, ולולא זה, אולי היינו רואים הגחה גדולה אף יותר השבוע.
יער אוסישקין, כפר-סבא, 1.2023
***
כמו היפים זקנים, שני האורגניזמים בתמונה ממשיכים לחגוג את האביב למרות גילם המתקדם. השלח הספרדי (Erucaria hispanica) כבר הפך לשיח ענף, עם גבעולים ארוכים ועמוסי פרי. פרחית נעמי (Oxythyrea noemi) כבר שחקה את הנקודות שלה. אבל כנגד כל הסיכויים שניהם עוד בחיים, והנה הם מצאו אחד את השני, וחודש הקיץ שעבר לא מכבר כאילו לא היה.
שדות אפולוניה, הרצליה, 6.2020

bottom of page